Helsingfors
Helsingfors/Vanda
Sokos Hotell Flamingo ligger i Vanda, utanför Helsingfors. Vanda är den fjärde största staden i Finland och ingår i huvudstadsregionen. Staden har fått sitt namn av Vanda å, som flyter söderut genom staden. I Vanda finns också Helsingfors-Vanda internationella flygplats samt vetenskapscentret Heureka.
Ta dig till Hotell FlamingoAnkomst med båt:
Kommer du med båt till Helsingfors kan du ta en taxi ca 2 mil till Hotell Flamingo. Taxiresan kostar ca 40 €.
Ankomst med flyg:
Hotellet ligger endast 4 km från Helsingfors-Vanda flygplats. En taxiresa kostar ca 12-14 €.
Ta dig in till Helsingfors centrum från Flamingo:Vill du ta dig från Hotell Flamingo in till Helsinfors centrum går du till Jumbo köpcentrum, som ligger intill Hotell Flamingo, och därifrån är det 300 m till Vandaporten varifrån buss nr 615 tar dig till Järnvägstorget i Helsingfors. Restiden är ca 40 min. Bussen går med ca 10-15 min mellanrum och trafikerar sträckan Järnvägstorget - Flygplatsen - Järnvägstorget.
Priser 2009:
Enkelbiljett, vuxen 4 €
Enkelbiljett, barn 2 €
I bussar och spårvagnar säljs enkelbiljetter. Man kan betala kontant till chauffören eller konduktören. Chaufförerna har en liten växelkassa och därmed kan de inte växla stora summor.
Turistbiljetter:
Turistbiljetten lämpar sig exempelvis för den som vill bekanta sig med sevärdheterna i huvudstadsregionen. Med en turistbiljett kan du obegränsat åka med alla trafikmedel inom biljettens giltighetsområde. Biljetten kan vara antingen regional eller intern. Med regionalbiljett reser du inom SAD-området (Helsingfors, Esbo, Grankulla, Vanda) och internbiljett gäller för resor inom respektive kommun. Biljetterna finns för ett, tre eller fem dygns bruk.
Priser 2009: Regional(€) Helsingfors(€)
1 dygn, vuxen 12,00 6,00
1 dygn, barn 6,00 3,00
3 dygn, vuxen 24,00 12,00
3 dygn, barn 12,00 6,00
5 dygn, vuxen 36,00 18,00
5 dygn, barn 18,00 9,00
I bussarna och på närtågen säljs turistbiljetter som är giltiga i ett dygn. Man betala chauffören och konduktören kontant. Flerdygnskort kan man köpa på olika ställen: i automaterna, i flera kiosker, i fordonen och på servicepunkterna.
Mera information hittar du på www.ytv.fi/swe.
Telefon:+345-201234600
Byggår: 2008
Våningar: 12
Läge:
2,5 km från flygplatsen, ca 2 mil från Helsingfors
Mer info..

Vega Resor AB, Tulegatan 53, 113 53 Stockholm Tel: 08-545 115 50, Fax: 08-545 115 51, E-post: info@vegaresor.se

